Hur hittar vi en partner på ett effektivt sätt år 2025?

Postat i: 

Dejtingtips

Hur hittar vi en partner på ett effektivt sätt år 2025?

Sedan dejtingappar och dejtingsajter kom till har dejtingvanorna förändrats enormt. Vi har alla märkt det: å ena sidan har det blivit lättare att hitta en partner, å andra sidan verkar det också ha blivit svårare. Det finns massor av dejtingappar, och vi kan frestas att använda flera av dem. Antalet potentiella partners som passar oss verkar så stort att vi lätt kan tro att vi inte behöver binda oss till någon, utan alltid kan hitta någon bättre. Men riktigt så enkelt är det inte.

1. Fler sajter, fler chanser?

Stämmer det att ju fler dejtingsajter vi registrerar oss på, desto större är våra chanser? I teorin verkar det vara så. Men om vi inte tänker på internationell dejting, utan söker en partner som vi kan ha en långvarig relation med inom landet, kommer vi praktiken samma personer på flera sajter. Ju mer medvetet vi ställer in våra sökkriterier, desto troligare är det att vi stöter på samma människor även någon annanstans.

Har vi däremot fler än 2-3 dejtingappar på telefonen eller datorn, tar det enormt mycket tid att hela tiden hålla koll på nya förslag. Vi måste ständigt fatta beslut om vem vi gillar och vem vi inte gillar. Ju fler beslut vi behöver ta, desto mer ytligare blir de. Samtidigt blir det inte någon verklig kontakt – att vi båda markerat intresse betyder i sig ingenting om  ingen av oss tar initiativet till att skriva något intressant.

Med andra ord: även här gäller att mindre är mer. Var hellre aktiv på 1-2 dejtingsajter, men gör det ordentligt. Och sök själva istället för att bara säga ja eller nej till de förslag som appen ständigt matar oss med. Om vi vill ha mer än tillfälliga möten är det bättre att välja en plattform där det finns utrymme för text och personliga presentationer. 

2. Hur många partners ska vi kommunicera med samtidigt?

Det är ingen enkel fråga. Ju fler appar vi använder och ju fler vi gillar, desto fler personer behöver vi också kommunicera med. Men vad är egentligen meningen med att gilla någon bara för att gilla? Många gör just det: trycker på “gilla”, men gör sedan inget mer för att faktiskt lära känna personen. I slutändan blir hela dejtingen bara ett mekaniskt bläddrande bland bilder.

Om vi verkligen gillar någon bör vi försöka ta kontakt. Därför är det klokt att begränsa antalet personer vi skriver med samtidigt. Försök inte att ha mer än 3–5 konversationer igång. Finns det en öppenhet, kan en riktig dialog växa fram och om vi gillar varandra, träffas och tar bekantskapen ut ur det virtuella – men inte för tidigt. Ge både dig själv  och den andra tid, annars riskerar du att snabbt bli utmattad av för många ointressanta möten.

Kommunicera inte heller bara med en person, hur lockande det än kan kännas. Om vi intalar oss att det är “hen och ingen annan”, blåser vi upp illusionen för mycket och investerar för mycket känslor och tid i något som kan spricka redan vid det första mötet.

Det är svårt att exakt avgöra vad som är lagom –  både i antal personer och i tid från första kontakt. Varje bekantskap är unik. Men som oftast är den gyllene medelvägen det bästa.

3. Hur flexibla ska vi vara när det gäller förväntningar?

Det är viktigt att ha en tydlig bild av vad vi söker – men vi får aldrig vara för rigida. Den perfekta partnern vi föreställer oss finns inte, så det kommer alltid att finnas egenskaper som överraskar oss. Det vore ju ganska tråkigt om vi kunde “designa” en annan människa helt själva. Det viktiga är att känna sig själv: våra egna begränsningar,  våra prioriteringar – men också att veta vad vi kan vara flexibla med.

Det leder ingenstans om vi beter oss som en tjänsteman som bockar av checklista. Men det är inte heller bra att kasta sig in i något helt planlöst. Ha en plan, men anpassa dig till verkligheten.

4. Lär oss att släppa taget om någon och hantera negativa erfarenheter!

De flesta bekantskaper slutar förr eller senare med avsked – eftersom vi i grunden söker efter en specifik person. Därför behöver vi lära oss att inte gå under vid varje uppbrott eller avvisande och vi ska inte heller själva vara onödigt hårda. Att söka efter en partner har alltid varit en väg till självkännedom – kanske ännu mer idag än tidigare. Om vi gör det rätt sätt kommer vi framför allt att utveckla oss själva. Ju bättre vi lär känna oss själva, desto bättre relationer kan vi också skapa.

Kom ihåg: även negativa erfarenheter är värdefulla. De kan vara frustrerande, men det är just av dem vi lär oss mest – om vi vågar vara öppna.