
6 anledningar till att du inte hittar en partner – och ingen av dem har med ditt utseende att göra
De flesta som dejtar gör sitt yttersta för att se bra ut på en dejt. Betydligt färre stannar upp och funderar över om det kanske är något i deras personlighet som står i vägen för kärleken. Och ännu färre försöker faktiskt göra något åt det. Men det finns mycket man kan förändra.
För att en långvarig relation ska kunna växa fram behöver två personer passa ihop – i temperament, värderingar, personlighet och livsstil. Tyvärr finns det många faktorer som kan störa den här processen och hindra attraktionen från att fördjupas.
- Anknytningsproblem
Om vi inte utvecklade en trygg anknytning till vår mamma som spädbarn, kan vi senare i livet möta en hel del svårigheter när det gäller dejting och relationer. Den som inte har en trygg anknytning har ofta svårt att skapa tillitsfulla band till andra. Man kan antingen ständigt vara rädd för att bli övergiven – eller känna att en relation är som ett fängelse.
Det gör det förstås svårt att bygga en stabil och kärleksfull relation.
Den goda nyheten? Svårigheter med anknytning behöver inte vara permanenta – det finns hjälp att få, bland annat genom terapi. Vi skadas i relationer, men vi kan också läka i relationer. Tyvärr räcker det inte med att titta på videor eller läsa självhjälpsböcker – det krävs mer.
- Skadad självkänsla
Om självkänslan vacklar, är det svårt att tro att man är älskvärd. En person med låg självkänsla är ofta väldigt kritisk – både mot sig själv och andra – och kan därmed omedvetet stöta bort potentiella partners.
Det är också vanligt att man har väldigt svårt att ta emot kritik från andra, vilket gör att partnern ofta känner sig tvungen att ”gå på äggskal”. Självkänsla som svajar kan också skapa emotionella berg-och-dalbanor, vilket kan vara utmattande för relationen.
Även här finns det goda nyheter: självkänsla går att bygga upp – med rätt stöd, terapi eller andra utvecklande sammanhang.
- Bristande kommunikations- och konflikthanteringsförmåga
För att en relation ska förbli stabil och harmonisk krävs det att vi är medvetna om våra egna känslor, behov och gränser – och att vi kan uttrycka dem på ett moget sätt.
Problemet är att många inte ens är medvetna om vad de känner eller behöver – än mindre hur de ska förmedla det till en partner. Istället för att samtala blir man tyst och drar sig undan i flera dagar, eller så exploderar man och lägger all smärta på sin partner. Det skapar sällan närhet.
Det positiva är att det går att förändra. Kommunikation och konflikthantering är färdigheter som går att utveckla – ofta förvånansvärt snabbt – med rätt stöd och träning.
- Stela förväntningar
Vi bär ofta med oss en hel del föreställningar och krav när vi söker en partner. Många går på dejt med en mental checklista och bockar av vad den andra har – eller saknar. Vissa kvinnor är helt övertygade om att de bara kan vara med en man som är minst 180 cm lång, annars kan de inte ”se upp till honom”. Andra kan inte tänka sig en yngre partner, eller någon som redan har barn.
Självklart är det förståeligt att man har preferenser. Men som dejtingcoach brukar jag uppmuntra människor att vidga sina ramar lite – för det kan hända att man går miste om en fantastisk relation på grund av alltför rigida förväntningar.
- Ouppklarade sår från det förflutna
Efter en viss ålder har de flesta haft smärtsamma erfarenheter av kärlek – blivit sårade, förlöjligade, bedragna eller lämnade. För att kunna våga lita på någon ny, kan det vara nödvändigt att bearbeta det som varit. Det räcker sällan med att gråta ut hos en vän eller ta en öl med kompisarna.
Ibland märker vi inte ens själva att vi fastnat i en sorgeprocess efter ett uppbrott eller en skilsmässa. Om det har gått flera år utan att du har kunnat inleda en varaktig relation, kan det vara klokt att ta hjälp av en psykolog eller annan professionell samtalspartner.
- Livsstilsproblem
Vissa singlar jobbar konstant, reser mycket, har oregelbundna scheman eller lever generellt ett oförutsägbart liv. Då blir det svårare att hitta någon som både vill och orkar anpassa sig. I sådana fall kan det vara klokt att fundera över om – och hur – man kan justera sitt tempo eller sin vardag för att skapa utrymme för en relation. Ibland kan det också handla om att man jobbar så mycket att det gränsar till arbetsnarkomani.
Många av de hinder som rör vår livsstil eller personlighet går faktiskt att arbeta med – genom ökad självinsikt, terapi och rätt stöd. Att bearbeta gamla sår och förstå sig själv bättre kan göra dejtandet både snabbare och mer meningsfullt.