Okej att tjejen tar första steget?

Postat i: 

Singel i Sverige

Okej att tjejen tar första steget?

I januari släpptes den omdiskuterade dejtingboken The New Rules som tipsar om hur man lyckas med nätdejting. Boken har redan fått uppmärksamhet i Sverige bland annat för att den uppmuntrar kvinnor att alltid hålla sig passiva vid nätdejting. Enligt författarna ska alltid mannen som ta första kontakten även om kvinnan också är intresserad. Har mannen dessutom inte bett om en dejt efter fyra mejl uppmanas kvinnan att omedelbart avsluta kontakten.

Vi blev nyfikna på om detta stämde överens med vad våra medlemmars syn på nätdejting. Vi lät våra medlemmar svara på om de tycker att det är okej att tjejen tar första steget. Det visade sig att 95 % av 2613 singlar tycker att det är helt okej att tjejen tar första steget. Detta tycker vi är glädjande nyheter. Vi hoppas att alla våra medlemmar oavsett om de är män eller kvinnor tar kontakt med någon om de är intresserade. Det är alltid större chans att träffa någon om båda parterna tar kontakt. Så ta alla dejtingregler och spel med en nypa salt, kontakta någon du är intresserad av redan idag.

Här kan ni läsa om Annie och Daniel som träffades på Mötesplatsen efter att Annie tagit första kontakten.